czwartek, 15 maja 2014

HeroClix - Wprowadzenie (Polish Only)

Po długiej nieobecności spowodowanej nawałem pracy, chciałbym wam przedstawić system HeroClix, który przebojem wdziera się na stoły polskich graczy.

Ja sam ostatnio dość mocno zainteresowałem się tematem i fenomenem tej gry. Dzisiaj chciałbym przybliżyć wam ją bliżej.

Co to właściwie jest HeroClix? 

HeroClix to kolekcjonerska gra figurkowa, w której walczymy drużynami superbohaterów oraz bohaterami z innych popularnych źródeł. Wszystkie figurki są pomalowane i gotowe do gry od razu po wyjęciu z opakowania. Główną zaletą i atrakcją gry jest obrotowa tarcza ze statystykami postaci znajdująca się w podstawce.

Pierwszą grą, która wykorzystywała obrotową tarczę w podstawce była gra Mage Knight. Swego czasu dość popularna nawet w Polsce. Był to rok 2001. Pierwszą pełnoprawną serią figurek HeroClix był Marvel Heroclix: Infinity Challenge wydany w roku 2002. Kilka miesięcy później pojawił się DC Heroclix: Hypertime. Wtedy gracze dostali możliwość grania figurkami z obu podstawowych uniwersów komiksowych. 

Na fali sukcesu HeroClix zaczęły powstawać inne gry z tą mechaniką. Możemy tu wymienić takie tytuły jak: Mechwarrior: Dark Age, Crimson Skies.

Gracze HeroClixa otrzymali także dodatek "Indy" który wprowadził możliwość grania postaciami z innych komiksów: AD 2000 (Judge Dread), Top Cow (Witchblade), Crusade (Shi).

W kolejnych latach powstało wiele dodatków do HeroClixa rozszerzając bogatą gamę figurek.

W 2006 roku Wizkids poszedł krok dalej i stworzył odłam HorrorClix. W tym systemie pojawiły się zestawy figurek do „Alien vs Predator”, „Jason vs Freddy” oraz zestawy z postaciami z komiksów Hellboy i BRPD umożliwiający granie nim na zasadach Hero lub Horroclix.

W kolejnym roku pojawiły się zestawy figurek z bardzo popularnej konsolowej serii gier Halo. Do sklepów trafił system Halo ActionCilx.

Pozostałe gry po za HeroClix nie cieszyły się takim zainteresowaniem i w 2008 roku firma Topps, właściciel Wizkids ogłosił zamknięcie firmy. Co zasmuciło wielu fanów HeroClix. Na szczęście smutek nie trwał długo i już w roku następnym Wizkids zostało wykupione przez firmę NECA co pozwoliło na ponowną produkcję figurek do HeroClixa i jeszcze szybszy rozwój i popularność "clixowego" systemu. 

Wizkids zawęziło wszystkie swoje gry do systemu HeroClix co wyszło grze na dobre. Nieoznaczało to jednak zawężenia tematycznego tylko do świata komiksów. Zaczęły powstawać figurki z różnych uniwersów oparte na tych samych zasadach gry takie jak: „Assasin Creed”, „Gears of War”, „DotA” czy też trzeciej części „Bioshock” oraz wznowienie figurek z Halo.

Następnie powstały też figurki na licencji New Line Cinema czyli figurki z Władcy Pierścieni i Hobbita. W tej chwili większości premier filmów o superbohaterach towarzyszy seria wydawanych figurek. HeroClixy wkroczyły także w kosmos z modelami ze Star Treka.

W tym roku Wizkids powrócił do korzeni z Mage Knight Resurection zestawem figurek, którymi możemy bawić się zarówno w HeroClix jak również wskrzesić klasycznego Mage Knighta oraz figurkami z popularnego serialu anime i kolekcjonerskiej gry karcianej - Yu-Gi-Oh!

Zawężenie wszystkich rodzajów figurek do jednego systemu jest chyba największą zaletą gry HeroClix. Spowodowało to duży rozwój i popularność systemu. 

Sprowadzenie wszystkiego do jednakowych zasad pozwala nam na granie przeciwko sobie figurkami z różnych uniwersów np. Drużyna Pierścienia przeciwko X-men'om :)

Jak widzicie bogactwo i uniwersalność zasad pozwala wybrać dla każdego coś co interesuje go najbardziej. Dla jednych będą to superbohaterowie, a dla innych postacie z Hobbita czy statki ze Star Treka. Dla każdego coś miłego.

W dzisiejszej części to tyle jeśli chodzi o ogólny opis HeroClix. W następnej części postaram się przybliżyć wam podstawowe zasady rozgrywki, a następnie jak zacząć przygodę z HeroClix. Zapraszam!

7 komentarze:

Czekam na kolejny wpis, bo ostatnio zauważyłem w sklepie hobbystycznym masę zestawów HeroClixa i nurtuje mnie pytanie "z czym to się je".

Pozdrawiam!

Fajne to! Bardzo ciekawa propozycja dla osób, które bardziej lubią grać niż rozkminiać rozpiski i malować. Świetna sprawa to możliwość konfrontacji drużyn z zupełnie innych światów. Pytanie na ile jest to zbalansowane? Czy zasady są dostępne po polsku? Obrotowe podstawki to świetna sprawa pod kątem funkcjonalności/grywalności. Czekam na następne wpisy w tym temacie.

Ten komentarz został usunięty przez autora.

Wizkids dokłada starań żeby wszystko było zbalansowane. Jeszcze nie do końca ogarnąłem zasady i muszę to wypróbować w praktyce jak wygląda balans. Niewątpliwą zaletą jest to, że nasz dystrybutor dodaje instrukcję, a od przyszłego tygodnia też kartę mocy i zdolności w jęz. polskim!

Kupiłem dzisiaj kilka nowych figurek. Mam też parę starych, ale te nie mają obrotowej tarczy. Skąd ta różnica i czy można grać także nimi? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Z tego co się orientuję niektóre figurki nie miały obrotowej tarczy. Ale wtedy chyba mają po prostu jeden poziom życia. Nie wiem czy dobrze myślę:)

Prześlij komentarz