niedziela, 6 października 2013

Dropzone Commander Rulebook (Polish Only)

Dzisiaj chciałbym wam krótko zaprezentować podręcznik do gry Dropzone Commander, który możecie znaleźć w najnowszym starterze do tej gry lub nabyć osobno.

Jest to poprawiona wersja podręcznika o numerku 1.1. Niestety nie znalazły się w nim ostatnio wydawane jednostki co jak na mój gust jest sporym minusem. Ponieważ większość jednostek została wydana już dość dawno.

Na szczęście statystyki i opisy jednostek możecie znaleźć na stronie Hawk Wargames w tym miejscu.

Przejdźmy jednak do sedna czyli samego podręcznika.

Sam podręcznik jest wydany naprawdę bardzo ładnie. Wszystkie strony są w pełni kolorowe na dość grubym papierze. Znajdziemy w nim mnóstwo zdjęć pomalowanych modeli, które nacieszą oko każdego fana bitewniaków. Jedyną wadą rulebook'a jest to, że jest klejony. Jednak wiążę się to z tym, że jest stosunkowo niedrogi. Za 75zł dostajemy naprawdę bardzo dobrze wydany Rulebook. Rzadko spotykamy 156 stronnicowy podręcznik do gry bitewnej w takiej cenie. Dla porównania można spojrzeć na rulebook do chociażby Sagi czy Operation Squad.

W podręczniku znajdziemy opis świata, który jest fajnie opisany. Na 9 stronach znajdziemy krótki opis świata i przyczyny konfliktu. Zainteresowanych odsyłam oczywiście do lektury podręcznika.

Wszystko jest bogato ilustrowane co w oczywisty sposób podnosi walory podręcznika.

Na następnych stronach znajdziemy już to co najważniejsze - czyli zasady systemu.
Nie jest tego szczególnie dużo jak na grę bitewną. Samych reguł mamy 36 stron. Niestety nie udało mi się jeszcze dokładnie zapoznać z zasadami jednak sama gra nie wydaje się trudna.
Na kolejnych stronach znajdziemy różnorodne scenariusze które pozwolą nam rozegrać różnorodne potyczki czy wielkie starcia.

Kolejną istotną rzeczą jest opis wszystkich występujących w grze frakcji. Niestety jednak tak jak pisałem wcześniej nie znajdziemy w nim najnowszych jednostek, które wydał Hawk Wargames. Mimo to mamy dostęp do szerokiej gamy jednostek wraz z podręcznikiem i oczywiście opis jednostek, które znajdziemy w poszczególnych starterach armii lub w najnowszym starterze dla dwóch graczy.

W grze znajdziemy 4 frakcje a według tego co udało mi się znaleźć w sieci szykuje się i piąta.

UCM - The United Colonies of Mankind
 Zjednoczone kolonie ludzkości czyli krótko mówiąc armia ludzi, która walczy przede wszystkim z plagą (Scourge). Nie będę zdradzał dokładnie co i jak. Wszystko można znaleźć w podręczniku.

The Scourge
 Rasa obcych, która walczy z ludzkością.

PHR - The Post-Human Republic
Odłam ludzi, który nie szczególnie lubi się z UCM. W zasadzie jest to nowa rasy cyborgów.


The Shaltari Tribes
Zlepek plemion obcej rasy, która walczy często między sobą. 

Oczywiście w książce znajdziemy opis każdej z frakcji, ich jednostek oraz przykłady malowania. Niestety w podręczniku nie znalazło się miejsce na, krótki opis przygotowania modeli co moim zdaniem jest drobnym brakiem. Coś takiego zawsze ułatwia start początkującym "wargamingowcom".

Na końcu książki znajdziemy żetony oraz wzorniki, które możemy skopiować i samodzielnie wydrukować.

Można je także ściągnąć ze strony Hawk Wargames.

W przypadku nabycia zestawu startowego nie jest to konieczne gdyż dostajemy arkusz sztancowanych żetonów i wzorników. Przykład możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Zachęcam wszystkich do zapoznania się z systemem oraz zapraszam do kolejnych wpisów, w których postaram się omówić modele ze startera oraz malowanie poszczególnych jednostek.


0 komentarze:

Prześlij komentarz